Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

petrsojkaVIP


Oblíbená alba

Alba, která má petrsojka v oblíbených


reklama

48 fotek, leden 2016, 145 zobrazení, 63 komentářů | rodina-přátelé
26 fotek, v úterý, 46 zobrazení, 86 komentářů | příroda
28. 3. v Lednickém zámeckém parku - skoro samá kytička.
Počasí bylo velmi teplé (na sluníčku i 22 °C) a všude to kypělo životem - včely, čmeláci i motýli poletovali a ptáci zpívali.
55 fotek, v úterý, 15 zobrazení, 21 komentářů
15 fotek, v úterý, 19 zobrazení, 13 komentářů | klasická-fotografie, krajina, příroda
Jarní ale stále ještě šedou přírodou.
18 fotek, v úterý, 31 zobrazení, 17 komentářů
96 fotek, letos v březnu, 11 zobrazení, 1 komentář
97 fotek, minulou sobotu, 44 zobrazení, 78 komentářů | dokumenty, klasická-fotografie, krajina, příroda
58 fotek, minulou neděli, 250 zobrazení, 256 komentářů
... nedělní odpoledne s "janablah" - byly jsme se podívat, jak to vypadá s konikleci v Křešíně, a pak ještě Jana chtěla vidět podléšky, tak jsme spolu zašly i do Vinice ...
http://janablah.rajce.idnes.cz/Na_Horach_a_Vinici_s_Jitkou
97 fotek, červenec 2016 až březen 2017, 51 zobrazení, 172 komentářů | příroda
Dawson City - město zlaté horečky
Dawson je druhým největším městem kanadského teritoria Yukon. Leží na soutoku řek Klondike a Yukon 530 kilometrů severně od hlavního města Whitehorse. Do nejbližší civilizace je to hodně daleko, pokud bychom si chtěli třeba nakoupit v sousedním městě, pak to bude minimálně 300 kilometrů do osady Tok na Aljašce, kde je jeden supermarket s potravinami my jsme se chytre v Toku zasobili.
Dawson City
Rozloha: 32 km?
Počet obyvatel: 1 340
Z odhadovaného počtu až 40 000 lidí, kteří do Dawsonu přišli, jich zhruba 15 000 začalo s hledáním zlata, z nich asi 4 000 na zlato narazilo, ale pouhých pár set lidí na zlatě zbohatlo. Nejznámějšími zlatonosnými potoky byly Bonanza, Eldorádo (její přítok) a Hunker Creek. Na nich bylo provedeno zhruba 10 000 záborů. Zábor znamenal délku 150 m potoka včetně okolí až po svahy údolí. Později byl snížen na polovinu.
Podnebí je subarktické, město leží nedaleko od polárního kruhu. Zimy sem přinášejí velké množství sněhu a hluboké mrazy přesahující i -40 °C. V létě naopak může být i okolo 30 °C.
Pokud někde uslyšíme Dawson či Dawson City, nejspíš si hned představíme zlato, které město proslavilo. Nebýt jej, nejspíš by dnes na mapě byla jen malá usedlost na soutoku dvou řek.
Geolog George Mercer Dawson vedl expedici, která v roce 1887 prováděla mapování a vytyčení oblasti Yukon, která byla tehdy pouze součástí Northwest Territories. Na cestě ho doprovázel i geodet William Ogilvie. Jejich úkolem bylo mimo jiné i vytyčení mezinárodní hranice s Aljaškou, která prochází 149. poledníkem.
Přestože Dawsona po celý život trápily různé nemoci, provedl vytyčovací práce v oblasti západu Kanady v mnohem větším rozsahu než kdokoliv jiný po něm.
Přestože v životě nevstoupil na území města, které nese jeho jméno, předpověděl téměř 10 let před zlatou horečkou na Klondiku, že právě okolí řeky Yukon bude jednou místem obrovského naleziště zlata.
William Ogilvie provedl v lednu 1897 oficiální vytyčení města na žádost Josepha Francise Ladue a jeho partnera Artura Harpa. Byl to právě Ogilvie, kdo navrhl, aby bylo město nakonec pojmenováno podle jeho šéfa G. M. Dawsona.
Joseph Ladue měl to štěstí, že byl jedním z těch, kteří prospektovali v oblasti Klondiku a blízkého okolí, když tu bylo v srpnu 1896 objeveno zlato, a proto si jen pár dní nato zakoupil pozemky okolo ústí Klondiku do Yukonu v rozsahu zhruba 65 hektarů. A právě tam vyrostlo budoucí město Dawson.
Zaregistroval si i několik bohatých zlatonosných polí, ve městě zřídil obchod a první saloon. To vše mu umožnilo odejít z Klondiku jako velice bohatý člověk ještě předtím, než sem dorazily desítky tisíc zlatokopů. To bylo v létě 1897.
Dne 16. 8. 1896 došlo k objevení zlata na říčce Rabbit Creek, která byla hned nato přejmenována na Bonanzu. Slovo bonanza pochází ze španělštiny a znamená bezvětří, klidné moře, ale i pěkné počasí. Přeneseně se pak ujalo pro označení rychlého nárůstu něčeho dobrého, drahého, prosperity, rychlého zbohatnutí.
Jako oficiální objevitelé zlata na Bonanze se uvádí: Kate Carmack (původním jménem Shaaw Tláa), její bratr Skookum Jim neboli Jim Mason (Keish), jejich synovec Dawson Charlie (Káa Goox) a manžel Kate George Washington Carmack. Dalším prospektorem, který hledal zlato na Indian River, byl Robert Henderson. A byl to právě on, kdo jako první v oblasti Klondiku zlato našel a začal rýžovat.V čem byla Bonanza tak výjimečná, byla velikost zlatých nugátů. Kvalitní zábor bylo vždy nutné zaregistrovat u Northwest Mounted Police (NWMP), což byla kanadská jízdní policie dohlížející na tuto oblast. Sídlo měla ve Fortymile River.
Trvalo téměř rok, než se o nálezu dozvěděl svět. První parník Excelsior s nákladem zlata dorazil do San Francisca v červenci 1897. S ním do oblasti přijelo i 5000 zlatokopů. Než se však na Klondike dostali, byly již téměř všechny zlatonosné pozemky rozebrané a nově příchozím nezbylo než pracovat pro někoho jiného, nebo se nechat zaměstnat ve službách. Ty prosperovaly více než těžba zlata. V roce 1898 žilo v Dawsonu a jeho blízkém okolí cca 30 000 – 40 000 lidí. Stal se tak největším kanadským městem na západ od Winnipegu.
V dubnu 1899 zachvátil město obrovský požár. Více jak 120 budov lehlo popelem. Netrvalo dlouho a velké množství zlatokopů bylo nuceno opustit Klondike, a to hlavně západním směrem do aljašského Nome na pobřeží Beringova moře, kde byla opět objevena celkem velká naleziště zlata přímo na plážích. Roku 1904 byl Dawsonu přidělen statut města a změněno jméno na City of Dawson. Od té doby je tedy město známé spíše jako Dawson City. V první dekádě 20. století po odchodu obrovského množství lidí se postupně přecházelo na strojovou těžbu zlata. V další dekádě nastal dost znatelný útlum a úpadek města. Ten se ještě zvýraznil v průběhu 2. světové války, kdy byla těžba zastavena. Po válce dostavěná transaljašská silnice se postarala o růst města Whitehorse a krátce poté bylo hlavní město Yukonu přemístěno z Dawsonu právě sem. Psal se rok 1953. V 60. letech správa kanadských národních parků započala s rekonstrukcí některých památkových budov ve městě.
Mnozí čeští turisté navštíví hrob známého českého usedlíka, polárníka, dobrodruha a náčelníka eskymáků Jana Eskymo Welzla.
Autor Irena Reiterová America Tours
70 fotek, letos v březnu, 44 zobrazení, 82 komentářů | cestování, krajina, příroda
ČESKÝ RÁJ - Podtrosecká údolí je přírodní rezervace, která vznikla v roce 1999 propojením a úpravou dvou starších přírodních rezervací na území Libereckého a Středočeského kraje - Údolí Žehrovky a Rašeliniště Vidlák (obě byly vyhlášeny v roce 1985). Hlavním předmětem ochrany je nejrozsáhlejší komplex mokřadních biotopů na území Českého ráje. Území do sebe zahrnuje rybníky a vodní toky v kaňonovitých údolích, které jsou lemované pískovcovými skálami. Mezi rybníky jsou tzv. květnaté louky, což jsou velmi bohaté biotopy, které potřebují pravidelné kosení, jinak ztrácí svou druhovou diverzitu. Na tento typ biotopu je vázáno několik druhů chráněných motýlů - např. modrásek bahenní
18 fotek, v úterý, 4 zobrazení,
5 fotek, v úterý, 4 zobrazení,
4 fotky, v úterý, 4 zobrazení,
6 fotek, v úterý, 3 zobrazení,
10 fotek, v úterý, 3 zobrazení,
Historie vily
Pozemek pro stavbu svého rodinného domu zakoupil Jurkovič na začátku září roku 1905. Parcela zasahovala až k nynější Šmejkalově ulici a její značnou část architekt později prodal. Lokalita Pod kopcem u Císařského lesa - ve svahu nad údolím řeky Svratky a s výhledem do kraje - patřila na počátku 20. století k Žabovřeskám, samostatné obci "za městem", která se součástí tzv. Velkého Brna stala až v roce 1919. Jurkovičova vila zde v roce 1906 vyrostla jako vůbec první dům.

Při projektování vlastní vily se architekt inspiroval nejmodernějšími vilovými stavbami od Josefa Marii Olbricha v umělecké kolonii v Darmstadtu (1900-1901) nebo Josefa Hoffmanna na Hohe Warte ve Vídni (1900-1901). Dominantou interiéru je patrová schodišťová hala, v té době velmi moderní prvek přejímaný architekty z britských vzorů. Ve své době patřila vila vedle vily pro Karla Reissiga od Leopolda Bauera (1901-1902) mezi nejmodernější domy ve městě.

Přesné datum zahájení stavby není známo. Dokončena však musela být již v polovině roku 1906, neboť od 26. srpna do 20. záři 1906 byla ve vile otevřena expozice Dušan Jurkovič. Výstava architektury a uměleckého průmyslu, kterou uspořádal brněnský Klub přátel umění. Hlavním exponátem se stala vila sama. Návštěvník si mohl prohlednout řešení centrální schodišťové haly a přijímacího salonu. Ostatní místnosti přízemí - dětský pokoj, ložnice a koupelna - sloužily jako výstavní sály, kde Jurkovič prezentoval především návrhy, modely, kresby a fotografie svých staveb. Nakolik byly v době výstavy dokončeny další interiéry nevíme, založena už ale byla zahrada obehnaná oplocením s charakteristickou dřevěnou bránou. Rodina Dušana Jurkoviče se do domu nastěhovala zřejmě záhy po skončení výstavy, neboť dle sčítacích aparátů byla v domě trvale přihlášena už v roce 1906. Do pozemkové knihy byla novostavba vložena a vyznačena až 6. záři 1907.

Kromě toho, že dům jedinečným způsobem spojuje prvky britské a vídeňské moderny s folklórními inspiracemi, zaujme i svým konstrukčním řešením. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek. Na vyzděné podezdívce z lomového kamene stojí dřevěná trámová konstrukce. Hrázděné zdi vyplněné udusanou směsí strusky, písku a hydraulického vápna pokrývá korková izolace. Zvnějšku byly korkové desky opatřeny cementovou omítkou, v interiéru omítkou sádrovou. Dispoziční řešení domu odděluje vstupní reprezentačně-společenskou část, pracovní část a soukromé obytné prostory rodiny. V přízemí se nacházela hala a přijímací pokoj, dále ložnice, dětský pokoj a koupelna, kuchyň a pokojík služky. V prvním patře si Jurkovič zařídil pracovnu a z ochozu haly byl přístupný hostinský pokoj. Ve sklepě se nacházel byt domovníka, technické zázemí a sklepy.

Nejcharakterističtějšími prvky domu se kromě mohutné kamenné vstupní lodžie stala zejména dřevěná řezbovaná brána a skleněná mozaika s motivem pohádky Bača a drak na čelní fasádě.

Architekt Jurkovič s manželkou a třemi syny obýval dům v Žabovřeskách do roku 1919. Tehdy jej i s okolními pozemky prodal a přestěhoval se do Bratislavy. Prvnímu majiteli, hraběti Bedřichu Chorynskému, dům v roce 1921 na čas zabavil stát v rámci tzv. záborového zákona, zábor byl však záhy zrušen. Do konce třicátých let vila několikrát změnila vlastníka. Od roku 1938 do roku 2006 ji pak vlastnila rodina Švancarova a její potomci. V socialistické éře byl dům považován za příliš soukromý a rozlehlý a jeho majitelé museli přijmout další nájemníky - v padesátých letech zde žily celkem tři rodiny. Suterén vily byl v této době přestavěn na atomový kryt. V roce 1963 byl dům na základě rozhodnutí Národního výboru v Brně roce prohlášen kulturní památkou a zapsán do evidence nemovitých kulturních památek pod číslem 36785/7-123. Roku 2006 zakoupil vilu od soukromých majitelů stát a svěřil ji do správy Moravské galerie v Brně. Ta za účelem obnovy památky a jejího zpřístupnění veřejnosti zpracovala projekt Centrum Dušana Samo Jurkoviče, s nímž uspěla v žádosti o grant z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska. V letech 2006 a 2007 vypracoval tým odborníků pod vedením kanceláře Transat architekti komplexní průzkum, na nějž v letech 2009 až 2010 navázala generální obnova domu. Od dubna 2011 je Jurkovičova vila otevřena veřejnosti.
71 fotek, minulou sobotu, 39 zobrazení, 111 komentářů | krajina, příroda
Ostrá - jezero Ostrá - Mydlovarský luh - zřícenina hradu Mydlovar - Kostomlaty nad Labem (asi 11 km)

Nenáročná procházka polabským luhem. Mydlovarský luh je přírodní rezervace, lužní les obklopující soustavu mrtvých labských ramen vzniklých v 30. letech 20. století po regulaci Labe. Uvnitř rezervace se nachází nepatrná zřícenina středověkého hradu Mydlovar.
120 fotek, letos v březnu, 304 zobrazení, 234 komentářů | architektura, cestování, krajina, země
Toto album je závěrem za krásným, poznávacím zájezdem na ostrov Kypr. Začíná malou procházkou po Kyrénii, dále pak odjezdem do hradní pevnosti svatého Hilariona. Vzhledem, k tomu, že se rozprostírá vysoko v horách, je odsud krásný výhled i když přeci jenom trochu pokažený zvýšenou oblačností a oparem. Přesto dojem z této prohlídky byl impozantní. Po prohlídce hradu jsme se přesunuli do malé vesničky nad Kyrénií - Bellapais. Zřícenina opatství Bellapais, je dílem gotického stavitelství. Další cesta následovala do přístavu v Kyrénii a k prohlídce místní dominanty - přístavní pevnosti. V místním muzeu jsme mohli zhlédnout řadu exponátů a především torzo jedné z nejstarších lodí na světě. Tímto můj seriál alb, z krásného, stále zeleného ostrova končí. Máte-li zájem o předcházející alba nabízím odkaz 1. díl. http://jiricerny.rajce.idnes.cz/Kypr_2017%2C_turecka_cast_./ 2. díl http://jiricerny.rajce.idnes.cz/Kypr_2017%2C_recka_cast/ 3. díl http://jiricerny.rajce.idnes.cz/Kypr_2017%2C_Famagusta_a_okoli./

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.