BRNO 2016 - ARBORETUM IRIS
Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy Univerzity v Brně, které bylo založeno Prof. ing. A. Bayerem v roce 1938 na ploše 2 ha. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Areál je rozčleněn do pěti tématických částí, které jsou popsány na schématické mapce.

Sbírky arboreta zahrnují na 4 000 taxonů orchidejí, 300 tillandsií, 2 000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4 000 dřevin.

Zahrada leží v nadmořské výšce 220-250 m n. m. v oblasti s průměrným úhrnem srážek 547 mm/rok a průměrnou roční teplotou 8,4 °C. Podloží je tvořeno slinitým jílem, povrch sprašové hlíny s vysokým obsahem CaO, částečně jsou rostliny vysázeny na umělé navážce vzniklé po těžbě jílu.
Jednou z tradičních každoročních výstav v Arboretu jsou velkokvěté kosatce. Velmi dobře známé trvalky, které tvoří poměrně velkou skupinu druhů s velkým množstvím kultivarů. 

 Latinské slovo iris znamená duhu. Duha má, jak je všeobecně známo, sedm barev. Šlechtitelé to trochu ošidili a vyloženě červenou u kosatců zatím neznáme. Šlechtitelé pracují na dalších typech v Německu, USA, ale i u nás, v Maďarsku, Polsku, na Slovensku, ale i v jiných zemích.
Jsou to rostliny Jižní Evropy a jako takové mají rády propustnou půdu, slunečné stanoviště a spíše sucho. Zalijeme je jen krátce po přesazení a jinak raději ne, protože bychom jen podpořili rozvoj houbových chorob, kterých si u šlechtěných forem užijeme v chladných a mokrých létech i tak dost. Jinak nás ze škůdců potrápí hlavně květilka, která klade vajíčka do poupat. Larvičky vyžírají květy v době, kdy se poupata začínají barvit a připravují nás o krásu květů, pro kterou se kosatcům také někdy říká orchideje severu. Ochrana: chemická; žádná romantika.
Ve sbírkách naší zahrady je řádově více než 300 kultivarů. Jsou rozděleny podle barev a typů a v jednotlivých skupinách je navíc najdete podle historického data šlechtění. Můžete si tedy na vlastní oči prohlédnout, jak vývoj šlechtění postupoval.

Na záhonech můžeme obdivovat jak nové kultivary, tak i staré, ale stále dobré a odolné, které lze stále vidět i v domácích zahrádkách. Každým rokem dostane nejlepší kultivar medaili p. Dykese, což byl americký šlechtitel, který svůj život zasvětil právě těmto trvalkám. Mnoho u nás pěstovaných kultivarů patří mezi tyto oceněné rostliny.
Zdravím všechny přátele rajčete. Mějte pěkný a pohodový týden.

Můžete navštívit výstavu v arboretu v roce 2014.
http://petrsojka.rajce.idnes.cz/BRNO_2014_-_Arboretum_IRIS/
Tak nějak jsem se musel odměnit.
Děkuji za návštěvu Brna. Toto je fotka, která soutěží o vaši přízeň v soutěži na měsíc květen. Pokud se vám líbí , můžete ji dát svůj hlas. http://petrso​jka.rajce.idn​es.cz/BRNO_-_​Spilberk/#201​5BRNO766.jpg
Na konec malý pozdrav ze Srí Lanky. Shanaka pozdravuje všechny přátele rajčete. V sobotu se slavil úplněk. Na ostrově se lidé baví bez rozdílu náboženství.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

BRNO 2016 - ARBORETUM IRIS

Popis

Výstava IRIS 2016 v Arboretu Mendelovy univerzity.Stromy, keře, květiny, stačí kliknout na název, objeví se fotka rostliny a vše o rostlině. Je to moc dobrý a poučný herbář.
http://www.houbareni.cz/dreviny.php

#BRNO #IRIS #ARBORETUM

Období

květen 2016

Statistiky

  • 100 fotek
  • - zobrazení
  • 27 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
BRNO 2016 - ARBORETUM IRIS
Komentáře Přidat