INDIE 2018 🇮🇳 - NEW DELHI - Zahrada pěti smyslů
Zdravíme všechny příznivce rajčete. Je krásný den a svatý Valentýn , tak musíme podniknout nějaký krásný výlet. Proto jsem vybral zahradu pěti smyslů. Tak pojďte se podívat s námi.
Zaplatili jsme vstupenky. Tentokrát nebylo dělení na bílé a černé. Vstupné lidové 35,- INR  10,- Kč za osobu a já si připlatil za foťák 59,- INR 18,- Kč. Jen děda u pokladny nevrací drobné. Budiš mu odpuštěno.
Brana se opravuje. Za pár dní tady bude festival květin. Tak velké přípravy pomalým tempem.
Plánek zahrady.

Architektura
Poloha: Zahrada se nachází v blízkosti Qutub památkové zóny. 
Plocha: 20,5 akrů.
Tak vás vítáme na kytičkové show.
Zahrada pěti smyslů není jen parkem, je to prostor s řadou aktivit, které vyzývají k interakci a průzkumu veřejnosti. Projekt vyvinutý společností Delhi Tourism Development Corporation byl koncipován tak, aby odpovídal městské potřebě volného prostoru pro veřejnost, aby se lidé mohli socializovat a uvolnit. Takové prostory dodávají atmosféře a život městu a uspokojují všechny části společnosti.
Zahrada je navržena tak, aby stimulovala smyslové reakce na životní prostředí. Spojením barvy a vůně, struktury a formy evokuje povědomí o doteku, vůni, zraku, zvuku a chuti. Většina uměleckých děl je dynamická, takže je pro návštěvníky interaktivní. Asi 25 různých soch a nástěnných malby bylo vytvořeno v zahradě, což je jedna z největších sbírek veřejného umění v zemi. Tato zahrada se nachází v blízkosti prvního města Dillí, tj. Qila Rai Pithora a při příjezdu k zahradě z bodu T na silnici MB je vidět mohutné zdi této pevnosti. Zahrada pěti smyslů zobrazuje architekturu prvního města včetně kamenů používaných při stavbách hraničních zdí a kancelářského komplexu tvaru kopule. Procházka začíná popisem stromů, které jsou vysazeny na vnějším okraji zahrady, tj. Ze schodů, které učiníte, pro pohyb v zahradním komplexu. Podrobnosti o stromech, které spadají do této oblasti, byly popsány níže společným jménem, ​​botanickým názvem a popisem ve prospěch běžného člověka, který se může projít
Album plné květin je pro všechny zamilované k Valentýnovi a také všem Jiřinám k jejich svátků. Tak všechno nejlepší.
Sluneční květiny
Na území Mexika pěstovala civilizace Aztéků botanické jiřiny dávno před tím, než byla objevena Amerika. Jiřiny byly považovány za květy symbolizující boha Slunce.
Proto měly výjimečné postavení a zdobily například obřadní šat posledního aztéckého krále Montezumy II. při korunovaci. Třicet let po objevení Ameriky byla říše Aztéků dobyta, a tak mohl jiřiny objevit celý svět.
Úspěch jiřin v Evropě
První jiřiny s jednoduchými květy se koncem 18. století dostaly do botanické zahrady v Madridu. Jejich obliba začala prudce stoupat, když díky poměrně jednoduchému křížení a množení vznikaly stále nové a nové odrůdy.
V sortimentu botanických jiřin nalezneme květiny s téměř trpasličí výškou do čtyřiceti centimetrů, na opačném konci řady jsou jiřiny stromkovité, přes osm metrů vysoké, s téměř metrovými listy.
Indická palmová  veverka nebo třípruhá palmová veverka ( Funambulus palmarum ) je druh hlodavce z čeledi Sciuridae přirozeně vyskytující se v Indii  a na Srí Lance . Koncem 19. století byla palmová veverka spatrena na Madagaskaru , Réunionu , Mayottu , na ostrovech Comoro , na Mauriciu , na Seychelách a v Austrálii , kde se od té doby stala vedlejším škůdcem . 

Úzce příbuzná pětipruhá palmová veverka , F. pennantii , se nachází v severní Indii a její rozsah se částečně překrývá s tímto druhem.Legenda vysvětluje pruhy na zadní straně většiny veverek. 
Během výstavby Rama Setu (mostu) na Rameswaramu od lorda Ramy a Vanara Seny , trochu veverka také přispěla svým vlastním malým způsobem. Sbalila se do písku a pak se rozběhla ke konci mostu, aby se zbavila písku že zad.Pán Rama , potěšený touhou stvoření, hladil veverku a od té doby má indická veverka na zádech bílé pruhy, které jsou považovány za znak prstů lorda Ramy. Pán Rama a veverka jsou zmíněny v jedné z písní  Alvaru
Evropa si je zamilovala ve třicátých letech devatenáctého století, kdy se pořádaly časté výstavy nejnovějších výpěstků. U nás se výstavy a jiřinkové slavnosti či bály spojily s dobou národního obrození.
Nedaleko je Mezinárodní letiště Indiry Gándhíové.
Lichořeřišnice (Tropaeolum) je jediným rodem jednoletých nebo vytrvalých bylin z čeledě lichořeřišnicovité.
Violka (Viola L.) je rod jednoletých až vytrvalých bylin. Listy jsou řapíkaté. Květy jsou někdy rozlišeny na chasmogamické (s barevnými korunami a jsou opylovány hmyzem a kleistogamické (zakrnělé, zelenavé, s autogamií) nebo nejsou rozlišeny. Kališní lístky jsou štítovité, jejich přední část je čárkovitě trojúhelníkovitá, zadní část za místem přirůstání tvoří kališní přívěsek. Dolní korunní lístek vybíhá v ostruhu. Plodem je tobolka. Semena často mají masíčko, které slouží pro myrmekochorii (semena rozšiřována mravenci).
Proč se jmenuje jiřina?
Šlechtitel v botanické zahradě v Madridu pojmenoval zvláštní novou květinu po svém příteli, švédském botanikovi Andreasu Dahlovi. Podobný nápad měl německý profesor Wildenow, když dal kytce jméno po svém kolegovi, jenž se jmenoval Georgi.  
Způsobil tím trochu zmatek, ovšem botanický název Dahlia zůstal a ze jména Georgina vznikly názvy národní – odtud i naše jiřina (jiřinka).
Pořádek musí být
Nesčetné množství tvarů a barev, tím i odrůd, působilo poměrně zmatečně. Od roku 1962 platí nové rozdělení jiřin do deseti základních skupin podle stavby květů.  
Jednoduché jiřiny – žlutý střed je lemován plochými květními plátky. Patří sem také miňonky a trpasličí jiřiny do pětadvaceti centimetrů výšky.
Anemonky – mají mezi středem a květními plátky vystouplé rourkovité kvítky. Odrůdy nižšího vzrůstu a drobnějších květů se hodí k pěstování do nádob či na obruby záhonů.
Náhrdelníkovité jiřiny – někdy též okružíkovité jiřiny, mají mezi středem a okrajem okruží z plátků o polovinu kratších, mohou být i v odlišných barvách. Hodí se k řezu, vydrží dlouho ve váze a hodně kvetou.
Pivoňkovité odrůdy – jak napovídá název, květ je podobný květu pivoněk s viditelným žlutým středem a vlnitými plátky květů. Téměř se nepěstují.
Jiřiny dekorační – jsou plnokvěté, se stočenými květními plátky, okraje plátků směřují nahoru. Patří sem i podskupina leknínovitých jiřin, jejichž řady vnějších plátků jsou plošší a středové uzavřené, podoba s květem leknínu je velmi výrazná.
Kulovité jiřiny – mají tvar květu symetricky kulovitý, květní plátky do poloviny svinuté a husté. Řezané květy dlouho vydrží, hodí se do vazeb.
Pomponky – jsou podobné předešlým, musí mít ale menší květy (kolem pěti centimetrů), plátky jsou stočeny do rourek. Jsou vhodné k řezu.
Jiřiny kaktusovité – mají květní plátky víc než polovinou stočené dolů, nebo trubkovitě. Střed není vidět, jsou plnokvěté a elegantní. Výborně se hodí k řezu.
Semikaktusové jiřiny – jsou podobné předešlým, květní plátky mají širší, některé odrůdy i roztřepené.
Ostatní zvláštnosti – sem jsou zařazeny všechny jiřiny, jejichž květy se liší od předchozích skupin. Známé jsou hlavně orchidejové, hvězdicovité a chryzantémové jiřiny, jakož i botanické druhy.
Gazánie je nižší příbuzná kopretiny. Obě totiž spadají do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Ve své domovině, v Africe, se jedná o trvaĺku. U nás se pěstuje jako letnička, která nás ohromí barevnou paletou barev a tvarů květů, kterými nás obdaří jak na záhonku, tak v truhlíku. Třebaže je rostlinka s přízemní růžicí kopinatých maximálně 30-40 cm vysoká, květy mohou být velké i přes 10 cm. Stejně jako je různá barva květů, můžete sehnat i gazánie s různými listy. Ty mohou být buď lesklé nebo s bělavým plstěním po jedné nebo po obou stranách. Výjimkou není sytě zelená barva stejně jako stříbrná.
Jak uspět při pěstování jiřin
V našich klimatických podmínkách se jiřinám velmi daří, proto naši pěstitelé sklízeli s jejich pěstováním značné úspěchy. Stanoviště pro jiřinky volte slunné, chráněné před větry, vyhněte se mrazovým kotlinám.  
Ve stínu narostou jiřiny vyšší, ale méně pokvetou, v místech větrných je budete muset důkladně vyvazovat, jinak se vylámou celé výhony. V nejlepším případě vítr orve „jen“ těžké květy. V mrazových kotlinách si jiřiny neužijete – namrznou v době, kdy nejvíce kvetou (tedy počátkem září).
Prvosenka (z latinského Primula = malá první, jelikož často kvetou brzy zjara, česky lidově petrklíč) je rod vytrvalých bylin (výjimečně jednoletých). Většina původně roste v Evropě a Asii, několik druhů v Americe. Celkem existuje asi 550 druhů prvosenek. Některé jsou pěstovány pro ozdobu. Mezi naše domácí druhy patří prvosenka Primula elatior var. corcontica, která je Krkonošský neoendemit, roste jen zde, nerozšířila se nikam jinam.
Velbloud. Trochu přemlouvání Shanaky, aby se vyfotil. Dědy a velblouda jsem přemlouvat nemusel. Stačilo zamávat bankovkou. V tu ránu oba ožili.
Ještě malá instruktáž, jak velbloud vstává.
Paráda, zvládli to oba. Na Srí Lance se velbloudi špatně scháním.
Zase bude mezi kamarády králem. Nemá to semnou Shanaka vůbec lehké. Už seděl v Thajsku na krokodýlovi, hladil tygra a jiné adrenalinové atrakce.
Sluneční hodiny. Je přesně 10 hodin 47 minut a 48 sekund.
Nad hlavou stovky keramických zvonů, které šeptají tajemství vánku, a škádlí vás jemným smíchem.
Mezi přírodním sklonem areálu se nachází amfiteátr s pískovcovými kameny, který slouží jako posezení. V zadní části zahrady je otevřená výstavní plocha pro vystavování umění a pořádání výtvarného umění.
Krásná vycházka je u konce. Nasedat a Shanaka nás zaveze domů.
Amitabh Bachchan (* 11. října 1942 Iláhábád) je indický herec. Jeho otcem byl básník Harivansh Rai Bachchan, matkou aktivistka Teji Bachchan. Svou filmovou kariéru zahájil v roce 1969 jako vypravěč ve filmu Bhuvan Shome. První hereckou roli dostal téhož roku ve filmu Saat Hindustani. V roce 2013 hrál ve filmu Velký Gatsby. Během své kariéry získal řadu ocenění, včetně čtyř Národních filmových cen za nejlepšího herce.
Místní kino. Mam v plánu navštívit.
Moc pěkná keramika na ulici.
Nakouknuti do vedlejší uličky.
Je Valentina a já musím udělat Shanakovi radost. Valentýnská párty ala Mc Donalds. Já dostal ráno krásný skleněný stojánek .
Ještě jedno foto zpětně, že i já jsem si to chvilku užil s mladými děvčaty.
Tak se mějte všichni fajn. A zase v příštím albu nashledanou. Zdravíme Petr a Shanaka
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

INDIE 2018 🇮🇳 - NEW DELHI - Zahrada pěti smyslů

Popis

#INDIE #NEWDELHI #CESTOVÁNÍ

Období

14.2.2018

Statistiky

  • 100 fotek
  • - zobrazení
  • 27 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
INDIE 2018 🇮🇳 - NEW DELHI - Zahrada pěti smyslů
Komentáře Přidat