OLOMOUC 2015 - ZOO
bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku
Historie tohoto místa se začala psát na počátku 17. století, v době, kdy Evropou zmítala třicetiletá válka. Jméno, které bude navždycky spojováno se Svatým Kopečkem, je Jan Andrýsek, který na základě svého slibu zbudoval v letech 1629-1633 malou kapli zasvěcenou Panně Marii v lesích na východ od Olomouce. Již záhy bylo toto místo svědkem vyslyšení modliteb a trápení lidí, kteří je sem přicházeli ve víře odevzdat. Mnohá jsou dokumentována, ale naprostá většina zřejmě zůstává skryta. V průběhu dějin věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako Královna Moravy.
Samozřejmě, že toto místo bylo pevně spojeno s osudem své země a tak bylo svědkem obléhání Olomouce Švédy, rozkvětu na přelomu 17. a 18. století a bolestně se ho dotklo zrušení mateřského kláštera Hradisko na pokraji Olomouce koncem 18. století. Roku 1785 se toto místo stává farností zahrnující do své péče obce Samotišky, Droždín, Radíkov, Lošov a Posluchov. Pohnutá doba 19. století přinesla Svatému Kopečku návrat duchovní správy premonstrátského řádu, nyní však již z pražského Strahova. Doba obou světových válek ve 20. století si vybrala svou daň těžkým poškozením stavby v roce 1945. Zásluhou velice schopného P. Julia Půdy byly opravy během pár let dokončeny
20. století však přineslo kromě nejtěžších ran i nejradostnější události, kdy byl papežským dekretem ze dne 11. dubna 1995 chrám povýšen na "baziliku minor" a poctěn papežskou návštěvou 21. května téhož roku.
V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry. Pro svůj půvab se mnoho párů rozhoduje říci si své definitivní "ano" právě zde. Ale především zůstává cílem těch, kteří na své životní cestě přicházejí před Boží tvář, skrze Pannu Marii předkládají své modlitby a tak se touží setkat s Tím, který je nejlepším Otcem
11. února 1990 se na Svatý Kopeček opět vrátili premonstráti, kteří pokračují dodnes v jeho zvelebování. Do této doby spadá snad nejvýznamější událost, kterou bylo toto místo poctěno. V době, kdy zde vykonával duchovní správu P. Jakub Berka, navštívil Svatý Kopeček osobně papež Jan Pavel II. 21. května 1995. Při té příležitosti byl poutní chrám povýšen na baziliku minor. Na papežskou návštěvu, zejména na jeho setkání s mladými lidmi, mnozí s vděčností vzpomínají.
Centrum pro chov lemurů kata a vstup do zoo
Nová budova "Centra pro chov lemurů kata a vstupu do zoo" má symbolizovat Svatý Kopeček. Zelený kopec na první pohled nepřipomíná budovu, díky travnatému porostu totiž přirozeně splývá s okolní přírodou. Cílem této stavby je nejen prezentace nového druhu primátů - lemurů kata, ale také rychlejší a komfortnější odbavení návštěvníků. V levém křídle se nalézá reprezentativní vstupní prostor s pokladnami, velkým mořským akváriem, galerií a moderní tiskové centrum. Pravé křídlo ukrývá výzkumné centrum lemurů kata, jejich chovatelské zázemí i východ ze zoo. Součástí pravé části budovy jsou i dva venkovní výběhy, z nichž menší se nachází ještě před vstupem a je volně přístupný všem kolemjdoucím lidem, druhý je umístěný již v areálu zoologické zahrady. Nad vstupním prostorem s turnikety obě křídla spojuje konferenční a přednášková místnost.Samozřejmostí nového vstupního areálu je jeho bezbariérovost a pro návštěvníky zoo jsou zde k dispozici i WC..
Budova vznikla v místech původního vstupního areálu pocházejícího z počátku 80. let, který přestal ať již svou kapacitou či pojetím vyhovovat současné návštěvnosti zoo. Autorem projektu stavby je olomoucké studio Atelier Bonmot a celý projekt byl vybudován za finančního přispění města Olomouce a fondů Operačního programu Přeshraniční spolupráce ČR a PL. Stavba byla zahájena na podzim roku 2010 a slavnostně otevřena 16. května 2012
Zoo Olomouc

Oblíbená výletní destinace, zoologická zahrada Olomouc, se nachází na Svatém Kopečku nedaleko poutního chrámu Navštívení Panny Marie. ZOO chová na tři sta druhů zvířat a podílí se na záchraně řady druhů, odchovala i celou řadu šelem. Olomoucká ZOO je známá svou kvalitní expozicí mořských akvárií se žraloky černoploutvými, piraňami a korálovými rybkami. Velmi vzácní kaloni zlatí žijí v netradičně pojaté stavbě pavilonu netopýrů. K nejzajímavějším částem ZOO patří průchozí pavilon makaků či společný výběh vlků arktických a medvědů berberských.

Součástí ZOO je také dětské lanové centrum Lanáček, kde si nejmenší mohou zadovádět na překážkách mezi stromy. Lákavý je také výhled na celou Olomouc z vysoké rozhledny. Unavené a hladové návštěvníky potěší stylová restaurace v areálu ZOO, kde si mohou odpočinout a příjemně se občerstvit.
Vyhlídková věž
Raritou olomoucké zoo je vyhlídková věž s moderní kovovou konstrukcí a trojúhelníkovým půdorysem. Stavba byla zahájena v roce 1972 z důvodu mimořádné dotace komise pro rozvoj cestovního ruchu. Dokončena byla v roce 1974. Autorem projektu byl architekt Jan Navrátil. Dnes tvoří hlavní dominantu zoo viditelnou z dalekého okolí. Celková výška je 32 metrů. Z horní vyhlídkové plošiny, která je 29,3 metru nad úrovní okolního terénu, můžeme pozorovat zvířata v zoo, obdivovat barokní architekturu baziliky Navštívení panny Marie, sledovat panoráma Olomouce a jeho okolí nebo za jasného počasí shlédnout siluetu Jeseníků s jejich nejvyšší horou Pradědem. Na věž vás z horní terasy dovede 128 schodů, plocha vyhlídkové plošiny je 18,6 m2, v původním stavu sloužila až do roku 1999, kdy byla započata rekonstrukce obou teras. Z vyhlídkové věže bylo odstraněno plechové opláštění a byla opatřena antikorozním nátěrem v pískové a modré barvě, čímž věž získala daleko estetičtější vzhled.
Obří voliéra

Zajímavou stavbou, na kterou se svého času jezdili dívat i odborníci ze zahraničí, je obří voliéra původně určená pro chov velkých dravých ptáků. Její výstavba byla zahájena v roce 1971 a dokončena byla v roce 1973. Skládá se ze dvou oblouků z ocelových trubek. Celý oblouk po obvodu měří 52 metrů. Výška voliéry je 16 metrů a průměr 30 metrů. Pletivo je upevněno na ocelových lanech. Ve voliéře není žádná vnitřní konstrukce, takže ptáci, kteří v ní žijí, zde bez obtíží mohou létat. Odpočívat a rozmnožovat se mohou v uměle zhotovené pískovcové skále. Kvádry z rozbořeného mostu se skládaly na sebe tak, aby vytvořily kapsy vhodné pro hnízdění dravců a zamezily vzájemnému rušení hnízdících párů. Prvními obyvateli byli supi bělohlaví, supi ušatí, orli královští, kondor velký, marabu afričtí, volavky a další ptáci. Voliéru podobné konstrukce je možné vidět v japonské zoo v Kobe Oji.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

OLOMOUC 2015 - ZOO

Popis

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku a ZOO Olomouc

#OLOMOUC

Období

1.9.2015

Statistiky

  • 100 fotek
  • - zobrazení
  • 11 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
OLOMOUC 2015 - ZOO
Komentáře Přidat